Egy borász tudhatja a legjobban, hogy a jó munkához idő kell. A Péter Pincészet márkaépítési folyamata során odafigyeléssel és tisztelettel dolgozott együtt különböző szakterületek képviselőivel, hogy egységes és őszinte arculatot hozzon létre. Az arculattervezéssel és márkaépítéssel Forrai Ferenc tervezőgrafikust bízták meg, aki egy egyéni vizuális nyelv formába öntésével mesél a Péter Pincészetről. Nekünk pedig most erről a megbízásáról mesélt szavakban, Péter Ákos borásszal együtt.
Nem ez az első alkalom, hogy borászatnak tervezel arculatot. Mit gondolsz, a borok esetében különösen nagy jelentősége van a megjelenésnek?
Forrai Ferenc: Igen, már több pincészetnek terveztem teljes arculatot, ami magába foglalta a termékarculatot is. A kétezres évek elején, egészen pontosan 2002-ben volt az első boros területről érkező felkérésem egy csomagolásra.
Ez egy különálló csomagolás volt, azután néha vállaltam még ilyet meglévő arculathoz kapcsolódva, de azóta már csakis és kizárólag teljes arculatok és rendszerek tervezésén dolgozom.
A megbízások során minden ugyanolyan fontossággal bír, területtől függetlenül. Nem teszek különbséget márkák vagy szakterületek között. Minden, és mindenki számára fontosnak tartom a márka építését és ezzel együtt az arculat megfogalmazását. Egy egyéni vizuális nyelv formába öntésével dekódolni az üzenetet, amivel elmesélhető és eladható az adott márka. A szakmai kihívás, alkalmazni a tudásomat az adott szakterülethez kapcsolódóan, amihez meg kell találni, vagy létre kell hozni azt a csatornát-nyelvet, amivel kapcsolódni lehet, amin keresztül át lehet adni a megfogalmazott üzenetet. Ez a kihívás mozgat minden alkalommal, izgalommal tölt el.
Ezek szerint a kézjegyed jól illeszkedik ehhez a területhez, borászatok arculatának megtervezéséhez.
F.F.: Az évek során úgy alakult, hogy egy idő után a megrendeléseim nagy része boros területről érkezett, amit természetesen én is befolyásoltam a munkák vállalásával, megjelenésekkel. Egyik munka hozta a másikat. Izgalmas évek, történések voltak ezek, sok jó emberrel dolgozhattam együtt. Külön öröm, hogy a közös munka során bejárhattam hazánk szebbnél szebb borvidékeit.
A kapcsolódásomat a boros területhez szülővárosom, Szekszárd, valamint a gyerekkoromban kialakult gyűjtőszenvedélyem is befolyásolta: csomagolásokat és reklámokat gyűjtöttem, vágtam ki olyan „nyugati” magazinokból, amikhez akkor nagyon nehezen lehetett hozzájutni. Imádtam a „feliratos” reklámokat, a német magazinok tipós irányzatát.
A Péter Pincészetnek tervezett komplex arculat esetében honnan jöttek az ötletek, inspirációk?
F.F.: Mint minden más munka esetében is, átgondolt, körültekintő, mindenre kiterjedő kutatás előzte meg a tervezést. Gyűjtés, információszerzés és rendszerezés. Vizsgálni a környezetet, a márkát – viszonyítás, elhelyezés, arány. Ezen folyamat – és persze a borásszal és a családjával folytatott sok-sok beszélgetés – során jönnek azok a gondolatok, amelyek lendületet adnak, ösztönzően hatnak rám a tervezés során.
Szeretek Ákossal és a családjával együtt dolgozni. Működik, jól működik. Az évek során kialakult a közös munkánk ritmusa, módja, ami kölcsönös figyelmen, elfogadáson és tiszteleten alapul. Úgy gondolom, hogy ez az arculaton is érződik, jó érzéssel és összhangban együtt létrehozni, hagyni hogy létrejöjjön, átadja az üzenetet. A család üzenetét, amit az arculattal együttesen megfogalmaztunk. Így jó.
Péter Ákos: Feri először felmérte a terepet, hogy tudunk-e majd hatékonyan együtt dolgozni. Komplett, új, egyedi és prémium minőséget tükröző termékcsomagolást és arculatot szerettem volna, ami minden terméken és kiegészítő terméken megjelenik. Ferivel a kezdetek kezdetén több napot is eltöltöttünk Tokajban a pincészetben, az ültetvényeken és minden olyan helyen, ami számunkra fontos. Sokat beszélgettünk, megismert minket és aztán állt elő a ma is használt arculati elemekkel, logóval, betűtípussal.
Ebben a munkában minden kis apróságnak fontos szerep jut. Számomra hamar világos lett, hogy ezt kompletten kell kezelni, mert nemcsak egy címke születik, hanem az egész márka alapját képező, erős arculat, ami a mi elképzeléseinkbe abszolút beleillett, hisz ekkor már nagy hangsúlyt fektettünk a márkaépítésre. Kialakítottuk a termékcsaládokat, így Feri ennek mentén haladva tudta felépíteni a színeket és az anyaghasználatot (palackok, csomagolóanyagok, záróanyagok) is. Mindenben igyekszünk prémiumra törekedni és azt sugározni a fogyasztók felé, hogy nemcsak egy bort fognak vásárolni, hanem egy erős márka bizalmi termékét is, amihez bátran visszatérhetnek és megbízhatnak benne.
A logóban nagyon izgalmasnak találom, hogy több hívószóból áll össze, mintha sok asszociációt sikerült volna egy formában szintetizálni.
F.F.: Az arculati nyelv kiindulási eleme egy pince boltíves bejáratát és a hozzá kapcsolódó alapot, lépcsőt szimbolizálja. A jel kialakulását és egyes elemeinek a szimbolikáját a fenti animáción lépésről-lépésre követheted: családnév kezdőbetűje, ajtó, vendégvárás, pincészet, pince, boltív, boltozat, föld, terület, alap…
Ezek a szavak, gondolatok és érzések folyamatosan bővülnek az egyes felületeken, eltérő környezetekben való megjelenéssel, más-más formába foglalással és a fogyasztók kapcsolódásával. Az arculat, ahogy a márka és környezete is, mindig mozgásban van, alakul, egy folyamat része.
A komplex arculat részét képzik a borokhoz tartozó szövegek, versek is, melyek még személyesebbé teszik a termékeket. Mit kell tudni ezekről?
P. Á.: Ferivel megbeszéltük, hogy nem szeretnénk például bor-étel ajánlásokat, vagy egyéb, már százszorosan lerágott, semmitmondó szövegeket a palackok hátára. Így jött az ötlet, hogy a különböző kategóriákra hozzájuk illő és róluk a fogyasztóknak is kicsit bensőségesebb információkat adó versek kerüljenek, melyeket Képes Gábor és Farkas-Zentai Lili írtak nekünk, a szövegeket pedig Mayer Kittire bíztuk. A versek szorosan kapcsolódnak a márkához, az adott borhoz és a családunkhoz. Erre egy nagyon jó példa az alábbi:
„Aranyló napfény simogatása a langyos eső után.
Nektárt csepegtető vidéken ráérős családi ebéd.
Van idő, van bor: minden együtt.”
(Képes Gábor)
Forrai Ferenc | Web (alkalmazott) | Web (autonóm) | Instagram
Még nincsenek hozzászólások