Hatodszor rendezték meg szeptember 14-20. között az Ékszerek Éjszakája Budapestet, amely nevével ellentétben már nem csupán egyetlen estéről szólt. A kortárs ékszerekre fókuszáló budapesti eseménysorozat 2020-ra egyhetes rendezvénnyé nőtte ki magát, megtartásának pedig még a járványhelyzet sem lehetett akadálya a szervezők és a közönség nagy örömére.
„Kortárs ékszer?! Mi az? Az Ékszerek Éjszakáján kérdéseket teszünk fel, párbeszédre és gondolkodásra késztetjük magunkat, egymást, a közönséget” – olvasható az Ékszerek Éjszakája csapatának hitvallásában. Ez a öndefiníció az idei eseménysorozat alkalmával is megállta a helyét. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a kezdetben egy estés esemény 2020-ban már egy teljes héten keresztül mutatta meg a kortárs ékszertervezés megannyi arcát, és késztette közös gondolkodásra nemcsak a szakma képviselőit, de az utca emberét is. Idén több mint nyolcvan kortárs hazai ékszertervező alkotásával találkozhatott a közönség 31 különböző helyszínen, Budapest számos pontján.

A programsorozatot 2015-ben életre hívó alapítók (Dés-Kertész Dóra, Huber Kinga, Kecskés Orsolya, Kerékgyártó Szilvia, Stomfai Krisztina, Vékony Fanni) és az aktuális szervezést bonyolító fiatal ékszertervező-generáció tagjai (Börcsök Anna, Fekete Fruzsi, Horányi Kinga, Neuzer Zsófia, Tengely Nóra) egyaránt büszkék lehetnek magukra, hiszen a vírushelyzet okozta nehézségek ellenére is színes és izgalmas kiállítások, kísérőprogramok formájában sikerült megvalósítaniuk az eseményt.

A szervezők fejében már tavaly decemberben megszületett a nemzetközi pályázat hívószava, a „Nulla negatív”, azt azonban ők sem gondolták, hogy néhány hónappal később, a világméretűre duzzadt járvány fényében mennyire más színezetet kap majd ez a kifejezés. A felhívásban többek között olyan címszavakat gyűjtöttek össze a rendezők, mint „elsősegély”, „vércsoport”, „hiba” , „önzetlen” vagy „emberbarát” – a közel nyolcvan pályázó ezekre reflektálva alkotta meg saját, kortárs darabjait, melyeket aztán a háromtagú nemzetközi zsűri (Vági Flóra magyar ékszerművész, a spanyol Leo Caballero, a KLIMT02 alapítója és a brit ékszerművész, Lin Csiung) véleményezett. Végül 39 – közte 16 magyar – ékszertervező munkája költözött be a belvárosi Hybridartspace galériájának falai közé, melyek között számos csillogó, látványos (Csiang Li: 24 karat gold), aprólékos és strukturált (Németh Krisztina: BABEL – Necklace with binary code after a cataclysm), vagy épp furcsa és rendhagyó (Molly Wu: Time to move on) darab hívta fel magára a közönség figyelmét.
