Egyszerre letisztult, elegáns és kényelmes. Kifinomult, absztrakt formák, karakteres részletekkel és színvilággal: az új DYAN tornacipők olyanok, mintha egy művészeti alkotást viselnénk a lábunkon. Polgár Diánával, a DYAN alapítójával beszélgettünk.
Hogyan indult a DYAN: minek a hatására kezdtél el cipőket tervezni? Számodra mi a legfontosabb tulajdonsága egy cipőnek?
Nagyon korán tudtam már, hogy divattal szeretnék foglalkozni, így elég céltudatosan, a tanulmányaimat is ennek megfelelően alakítottam; a Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium elvégzése után a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Textiltervezés szakán diplomáztam. Az évek alatt kiderült, hogy a cipőkészítés az, ahol nem csak szakmailag tudok kiteljesedni, de saját magamat is ezen a területen tudom kifejezni a legkönnyebben és a legboldogabban. Egy cipőben számomra amúgy az esztétika, a forma és a funkció ötvözése a legfontosabb.
Az új kollekciód, a Blue line szín- és formavilágában Edward Krasiński, lengyel neoavantgárd művész munkássága köszön vissza. Miért őt választottad inspirációs forrásnak? Más kollekciód megalkotásánál is szoktál művészek munkáira reflektálni?
Krasiński munkássága mindig is lenyűgözött, különösen a forma- és színhasználata. Munkájának fontos jellemzője az irónia poétikája, amely távolságot teremt a valóságtól azáltal, hogy könnyűvé teszi a látszólag komoly szándékokat. Krasiński a kék szalagot a művész körüli tér megjelölésére és a „szellemi kör” meghatározására használta. A szalagot gyakran a lineáris idő vizualizációjaként értelmezték, és maga a művész ezt a dadaista viccekhez hasonló akciónak tekintette.
Krasiński írta:
„Nem tudom, ez művészet-e. Tudom, hogy ez egy kék skót szalag, szélessége 19 mm, hossza ismeretlen.”
A korábbi, Invert kollekciómat is művészek inspirálták, úgy mint Ellsworth Kelly vagy John McLaughlin – sokszor nyúlok vissza a kedvenc alkotóimhoz.
Előző kollekcióidban leginkább a fekete-fehér vagy szürke árnyalatok domináltak, néhol 1-1 karakteresebb színnel társítva. Talán a Blue line az első olyan kollekciód, ami erőteljesen egy konkrét színre épül. Minek a hatására kezdtél el színekkel kísérletezni? A közeljövőben is tervezed a hangsúlyosabb színek használatát?
Az új kollekcióban a kék szín és különböző árnyalatai állnak a központban, amelynek a kiindulópontja Krasiński vizuális világa. Már a korábbi kollekciókban is felbukkant egy-két élénkebb szín, korall vagy narancs, de valóban, a mostaniban dominál a legjobban. Korábban inkább fekete-fehér ruhatáram volt, de elkezdtem nyitni a színek felé, amit az már az új kollekciómra is átültettem. Nagyon izgalmas színeket párosítani, különböző árnyalatokat kipróbálni, ugyanis egy-egy szín képes teljesen megváltoztatni a cipő karakterét, hangulatát, szóval igen, ennek a kísérletezési folyamatnak itt még nincs vége.
Az egyes cipőid mintha különálló karakterek lennének, különálló személyiséggel. Mi alapján kapták nevüket az új cipők, és melyik darab áll most a legközelebb hozzád?
Nem igazán tudnék egy kedvencet kiemelni, hiszen a tervezés során, annyira elkezdek hozzájuk kötődni, a sok változtatás, tökéletesítés során, hogy mindegyik ugyanannyira a részemmé válik. A nevüket az egyéniségük alapján kapják, amiről úgy gondolom, illik hozzájuk, de volt már arra is példa, hogy egy barátnőről vagy egy vásárlóról kapta a nevét egy-egy modell.
A DYAN cipők nagyon jellegzetesek, és egyből felismerhetők. Korábbi kollekcióidra nem volt jellemző a sportosabb tornacipők tervezése, inkább egy elengánsabb vonalon mozogtál. A márka megújulása viszont itt még nem ér véget: milyen újdonságokra számíthatunk tőled a közeljövőben?
A jövőben szeretném a márkát bővíteni különböző kiegészítőkkel is: táska, ékszer és szemüveg is szerepel a terveimben, persze mind DYAN stílusban.
Az új kollekció darabjait már megtaláljátok a webshopban!
Fotók: Dénes Nóra
DYAN web | DYAN Facebook | DYAN Instagram
Még nincsenek hozzászólások