fbpx
Nyomj Entert

Jó emberek, jó helyek | Nagykép a gasztronómiáról

Október vége óta futó sorozatunk befejező részében bemutatjuk a közgazdászt, akinek cukrászkarrierje egy jól sikerült, munkahelyi ajándéknak szánt trüffellel kezdődött, valamint a macaronok hazai királykisasszonyát, aki a reklámszakmát hátrahagyva vágott bele a nagy kalandba anélkül, hogy lett volna B terve. És mesélünk azokról a srácokról is, akik új színt hoztak a hazai catering-színtérre: hála nekik, többé nem kell megelégednünk fullasztó pogácsákkal és unalmas sonkatekercsekkel, ha kiállításmegnyitón vagy csapatépítő workshopon veszünk részt. A Piqniq Budapest és a Mastercard közös kampánya.

Szász Kinga – tulajdonos, Chouchou

„Szakmailag úgy fejlesztem magam, hogy nyitott szemmel járok a világban: beszélgetek, kérdezek, ha valamivel elakadok, valamit nem tudok, utánajárok, utánanézek, és természetesen könyvekből, internetről inspirálódom.”

A francia desszertek kedvelői bizonyára felfedezték már maguknak a Hegedűs Gyula utcában működő Chouchou cukrászdát. A közgazdász végzettségű Szász Kinga puszta kíváncsiságból először csokoládéval kísérletezett: trüffelt készített ajándékba egy kolléganője számára, s akkora sikere lett a kis desszertnek a munkatársak körében, hogy egyre többen szerettek volna kapni belőle. Akkor még csak odahaza a konyhában, autodidakta módon fejlesztette magát, később azonban elvégezte a cukrásziskolát, majd ezt követően Németországban, később pedig a Zazzi cukrászdában mélyítette tovább tudását.

Saját, aprócska édesség- és csokoládéműhelyének kapuit 2017-ben nyitotta meg az újlipótvárosi közönség előtt: azóta számos Chouchou-finomság vált a vendégek kedvencévé. Ezek közé tartozik például a málna-csokoládé tarte, amely igazi klasszikussá nőtte ki magát az évek során. A Chouchou pultjában különféle tányérdesszertek, tarte-ok, pralinék, madeleine-ek várják az édesszájú vendégeket, de szemet gyönyörködtető, helyben készült bonbonok közül is válogathatunk. A nagybetűs csokoládéfanatikusoknak a táblás karamellcsokoládét ajánljuk, amelybe kapribogyó és pekándió is kerül. Átmenetileg rövidített nyitvatartással üzemelnek pénteken és szombaton, de sütemény- és tortarendelést telefonon vagy webshopon keresztül is adhatunk le náluk, és az Édes Város-on keresztül is kérhetünk házhozszállítást.


Szalai Dóri – tulajdonos, Chez Dodo

„Itt vagyunk a márka mögött: minket mindig meg lehet találni az üzletben, és ha bármelyik vendégünknek bármilyen kérdése van, akkor állunk rendelkezésére. Sőt, a macaronkészítés sem titok.”

Szalai Dórinak nem volt B terve, mikor saját gasztrovállalkozásba fogott. Tudatos és kitartó munkával építette fel márkáját, a Chez Dodo-t, amely mára megkerülhetetlen fogalommá vált, ha macaronról beszélünk. A franciák aprócska desszertje mindössze néhány harapás, ám aki kóstolta már a Chez Dodo pultjában kapható, különféle ízvilágú macaronokat, az pontosan tudja: ezekért érdemes volt ide jönni. Szalai Dóri a reklámszakmát hagyta ott azért, hogy ezeket a sok odafigyelést igénylő, pöttöm édességeket tökélyre fejlessze – professzionalitása nem csak a desszertek elkészítésére terjed ki, hiszen átgondolt stratégiai is szükséges ahhoz, hogy a márka folyamatosan fejlődni tudjon.

A Szent István Bazilika szomszédságában működő macaronmanufaktúra falai között mindig találkozhatunk valami újdonsággal: legutóbb például kesudiós-áfonyás, illetve meggyes-pisztáciás macaron készült náluk Valentin-nap alkalmából, de a „megszokott” kínálat sem okoz soha csalódást. Pultjukban eredeti bordeaux-i recept alapján készült caneléket, gyümölcsös madeleine-t és pisztáciás-málnás Paris-Brestet is találunk, és persze, nem hiányozhat a macaronok királynője, az ugyancsak különleges, rózsás-licsis ganache-t és málnaszemeket rejtő ispahan sem. Ráadásul minden az orrunk előtt történik: a műhelytitok itt nem titok, hiszen miközben a választott desszertet csomagolják, figyelemmel kísérhetjük, ahogy a habzsákból előbukkanó tésztakeverék tökéletes korongok formájában megtalálja helyét a sütőpapíron és macaronná nemesedik.


Prauda Gergő és Takács Gergő – alapítók, Mártogatós

„Feltett célunk, hogy új munkáltatói normát teremtsünk a vendéglátásban, amiben maximális bizalmat és megbecsülést adunk a munkavállalóinknak.”

A Mártogatós pontosan az, amit a neve is takar, illetve több annál, hiszen Prauda Gergő és Takács Gergő gasztrovállalkozása nem csupán különféle egészséges szószok, krémek elkészítéséről szól. 2014 végén egy olyan helyről álmodoztak, ahol az emberek jóízűen válogathatnak a szószok között, aztán 2015 májusában az ALAP kávézóban pop-up jelleggel tesztelték is a víziójukat, és úgy tűnt: valamire nagyon ráéreztek. A Mártogatóssal ugyanis új színt hoztak a hazai catering műfajába, s az unásig ismételt szendvics, hidegtál és bor-pogácsa világától elrugaszkodva emelték be a finom, egészséges és mutatós harapnivalók kínálatát a köztudatba.

Mára a catering lett fő területük, ami az ő szótárukban nem csak eseményeket takarhat, hiszen otthonunkba vagy munkahelyünkre is rendelhetünk boxot tőlük, de ha családi piknikezést tervezünk a szabadban, akkor is érdemes hozzájuk fordulni. Mártogatós krémek, ropogós zöldségek, teljes kiőrlésű és rozsos rudak, snackkolbászok, friss saláták, kézműves müzliszeletek, desszertkrémek, kekszek szerepelnek kínálatukban, s mindezeken felül hidegen préselt juice-ok, kézműves sörök és borok közül is válogathatunk. A fenntarthatóság is fontos szempont náluk, ezért a legtöbb alapanyagot igyekeznek helyben beszerezni, a rendezvények alkalmával pedig szelektíven gyűjtik a hulladékot és polisztiroledényeket sem használnak.


Serfőző Márta – társalapító, Etesd! // tulajdonos, Serfőző Glutenfree Bakery

„Tulajdonképpen saját magam számára kezdtem termékfejlesztésbe, ami mára vállalkozássá nőtte ki magát. Legnagyobb örömömre az első kóstolás általában meggyőzi azokat az embereket is, akik nem érzékenyek, pusztán tudatosak.”

Prémium minőségű gluténmentes, bio, teljes kiőrlésű lisztekből készült kenyerek, laktóz- és cukormentes desszertek képezik a Serfőző Glutenfree Bakery kínálatát. Az alapítóról, a korábban bankárként dolgozó Serfőző Mártiról 2013-ban derült ki, hogy gluténérzékeny: a kórmeghatározást követően különféle alternatívák kutatásába kezdett, de csalódottan tapasztalta, hogy a piacon alig akad olyan mentes termék, amely ízében is képes visszaadni azt az élményt, amit korábban megszokhatott. A személyes érintettség okán kísérletezni kezdett: egy alkalommal a Fény utcai piacon betért egy paleo cukrászdába, ahol a tulajdonosnak mellékesen megemlítette, hogy ő maga is készít mentes süteményeket – ez volt a sok hely között az egyik első, ahol megjelentek Márti termékei.

Nem sokkal ezután kibérelt egy kis sütőüzemet, hogy továbbfejlessze termékpalettáját. Vajda József, a Pékműhely tulajdonosa is elismerően nyilatkozott a kenyerekről, Márti pedig bio- és reformétkezéssel foglalkozó üzleteket keresett fel, hogy forgalmazzák a termékeit – saját bolt nyitásában nem gondolkodott. A csökkentett szénhidrát- és magas rosttartalmú pékáru biogazdálkodásból származó alapanyagok felhasználásával készül, a karácsonykor nagy népszerűségnek örvendő bejglikbe is szigorúan csak kezeletlen biocitrom kerülhet. Saját vállalkozásának építése mellett Márti az Etesd! országos civil kezdeményezés kampányait szervezi és a partnerkapcsolatokért felel.


Nagy Marcell és Erdős Marcell – alapítók, LegyenAz.

„Mi első körben nem befektetők volnánk, hanem igazából az álmunkat szeretnénk megvalósítani. Az álmunk az, hogy örömet okozzunk az embereket, ez éltet minket.”

A LegyenAz. két Marcija, Nagy Marcell és Erdős Marcell a Double Shot kávézóban dolgozott együtt, ahol hamar felismerték, mennyire egy rugóra jár az agyuk, ha főzésről van szó. 2020 februárjában, alig másfél hónappal a lezárások előtt nyitották meg saját éttermüket: pillanatok alatt alkalmazkodniuk kellett a változásokhoz és hamar átálltak a kiszállításra. A két srác olasz alapokra építkezve, egyszerűen és közérthetően készít pizzákat, leveseket, tésztákat és még pár kiegészítő finomságot. Szerintük nem feltétlenül kell egy vendéglátóhelynek széles termékkínálattal rendelkeznie, elegendő, ha azt a pár dolgot tisztességgel elkészíti, amiben ő maga a legjobb. Kreatívok, folyamatosan megújulnak, miközben olyan ízélményt adnak, amivel hamar megtalálták a törzsközönségüket Józsefvárosban.

Visszatérő vendégeik a jelenlegi helyzetben is kitartanak mellettük, nem véletlenül: roppanós szélű pizzák, helyben készült tészták és jó hangulat garantált még akkor is, ha most csak házhozszállítással rendelhetünk tőlük. Étlapjukon ott találjuk a megkerülhetetlen Margherita pizzát, amelyre házi bazsalikompesztó is kerül, és nemcsak vegán, de kesudiós, sörélesztőpelyhes, vörös pesztós vegán tészta is akad náluk. Az olaszok zöldséglevese, a minestrone náluk babbal felturbózva készül, és ha egy igazán finom bolognai spagettire vágynánk, náluk egész biztosan nem lövünk mellé.


Fotó | Horpáczi Dávid
Videó | Sepsi Gergő

Piqniq Budapest | Web | Facebook | Instagram

Még nincsenek hozzászólások

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük